Sıkça Sorulan Sorular

Genel Sorular

Her bir şömine kurulumu özel şartlara sahip olduğundan yürürlükteki standart ve yönetmelikleri bilen nitelikli bir kurulum uzmanı kullanmanız önemle tavsiye edilir. Bünyemizde ki Sertifikalı profesyoneller tarafından yapılan çalışmalar genellikle 2 yıla kadar garantilidir. Keşif sonrası seçilen yakıt tipine bağlı olarak projelendirme yapılarak uygun montaj prosesi ile uygulama yapılmaktadır.

Evet. Bu durum yakıt türüne değişkenlik gösterebilir.Odunlu Metal hanze şöminelerimiz ısı yaymak ve dağıtmak için tasarlanmıştır. Decofire odunlu ve gazlı şöminelerinin birincil amacı estetik olmakla birlikte, kullanılan materyallerin doğası ve yüksek kalitesi, performansın stille ilgisi olmasını sağlıyor. Çelik mükemmel bir ısı iletkeni. Modele bağlı olarak, 350 m3’e kadar bitişik nizam bir hacim doğru uygulama yüksek verimli bir şömine ile sıcak tutulabilir. Yanan odunun kalitesi ve şöminenin evdeki konumuoptimum ısıtma verimi için önemli hususlardır.Doğalgazlı şömineler için de aynı husus söz konusudur

Bir soba veya metal bir şömine, yanma gerçekleştiği esnada yüksek sıcaklıklara erişebilir ve çıplak elle dokunulmamalıdır. Bununla birlikte, hazne tarafından üretilen yüksek ısı, hem yetişkinler hem de çocuklar için şöminenin dokunulmaması için aslında bir uyarıdır. Çok küçük yaştaki çocukların herhangi bir şöminenin bulunduğu bir odada yalnız bırakılması önerilmez. Odunlu Şöminenizi kullanırken kapasite aşırı odun yükleme,sıcak hava tahliyelerini kapamak ve bacanın kurum tutma durumunu kontrol etmemek sorunlara yol açabilir.Şöminenizi güvenle kullanmak için her sene servis çağırarak kontrol ettirmeniz ve lodos ta şöminenin kullanılmaması önerilmektedir.
Doğalgazlı şömimelerde ise yine sıcak hava tahliyelerini kapamak sorun teşkil edebilir ve gaz tesisatçınıza diğer gaz yakıtlı kombi vs ürünlerde olduğu gibi düzenli kontrol yaptırılmalıdır. Decofire’ın kurulduğu 2004 yılından beri, şöminelerimizden herhangi birinde bu tipte kullanım sorunu bize intikal etmemmiştir.

Bazı şömine modellerinde ceramik camlar çok yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Herhangi bir camda olduğu gibi düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Bu durum, birkaç faktöre bağlıdır.

• Camın yeterli havalandırılması, kararmayı sınırlayabilir; şömine, yanma havası kontrolü veya damper kapalı bir konumda kullanılıyorsa, camın kararması hızlandırabilir. Yakıt tasarrufu ile iyi havalandırma sağlanması arasında iyi bir uyum gereklidir.Decofire metal hazneleri bu konuda oldukça becerilidir. Şömineyi farklı atmosfer koşullarında kullanırken, doğru dengeyi sağlamak için klape ve hava girişi ayarlarını buna göre düzenleyiniz.

• Yakılan odunun kalitesi ve nem içeriği de önemli faktörlerdir. Kozalaklı ahşabın (çam, köknar, karaçam vb.) Kullanılmasına şiddetle karşı çıkmaktayız. Bu odunların yanan reçinesi içerisindeki gazlar ve duman camlar ve bacanın iç kısmında hızla birikmekte ve bacanın iç kısmı büzülmekte ve bacanın genişliğini daha da azaltılmakta ve kurum açısından tehlikeli olabilmektedir.

• Nem içeriği% 20’den fazla olan ahşap daha fazla ve daha yoğun duman yayar ve camın daha hızlı koyulaşmasına neden olur.

• Eğer baca düzenli olarak temizlenmediyse, bu aynı zamanda cam üzerine katran kalıntısının oluşmasına neden olabilir.

Yakıt tamamen yanmadan şömine söndürülebilir mi?

Evet. Yakıt bitmeden de herhangi anda şömine söndürülebilir. Ancak yakıt bitene dek yanmaya devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Söndürme mekanizması evi terk etmeniz ve yanar vaziyette bırakmamanız gereken anlar içindir.

Şömineyi nasıl yakarım?

Aldığınız ürünle beraber verilen kullanım kitapçığı Ecosmart bacasız şömineyi güvenli ve verimli olarak kullanmak için ihtiyacınız olan tüm talimatları sunar. EcoSmart™ Şöminenin yakılması çok basittir– sadece talimatlara uyun ve bir kaç saniyede güzel alevleri evinize taşıyın.

Ecosmart Şöminelerin montajı kolay mıdır?

EcoSmart™ Şömineler kolay kurulup çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Baca veya boru bağlantısına gerek olmadan, EcoSmart™ Şömineler çok esnektir ve iç dekorasyonunuzun herhangi bir aşamasında kullanılabilir. Detaylı spesifikasyonlar için distribütörünüzle temasa geçin.

Kurulum süresi nedir?

Aslında gerçek bir montaj yoktur. Tasarım Şömineler ve Şömine Izgaraları serimiz sadece istenen yere konumlandırılıp hemen çalıştırılabilir. Şömine Hazneleri serimiz de istediğiniz yere uyacak ve etrafı kapatılacak şekilde tasarlanmıştır.

Ecosmart Şömineleri her yere montaj yapılabilir mi?

Hemen hemen her yere! Ecosmart bacasız şömineler oldukça küçük odalar dışında her yere uygundur. Montaj ile ilgili detaylar kullanılan modele göre değişkenlik göstermekte olup ürün kullanım kılavuzunda tüm detaylar belirtilmiştir.

Ecosmart uygulaması yapmadan önce yerel distribütörünüze yetkili kurumlardan izin gerekip gerekmediğini sorunuz. Bu durum birkaç ülkede izne tabidir.

Montaj için ekip yolluyor musunuz?

Tüm ürünlerimiz kolayca montaj ve uygulama yapılacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı Tasarım Serisi modeller demonte olarak gelir ve kurulum kılavuzuyla parçalar kolaylıkla birleştirilebilir. Bunu son kullanıcı kendi yapabilir veya bir profesyonele yaptırtabilir.

Halihazırda mevcut şömineme uygun ürünleriniz var mı?

Burner kit ve şömine ızgarası serilerimiz halihazırda yapılmış ve türlü nedenlerle kullanılmayan açık tip (cam kapaksız) şöminelerin içine yerleştirilmek suretiyle kullanılabilir. Bu tür uygulamalarda minimum mesafelere dikkat ediniz.

Şömine iç ızgara serimiz içerisinde Ecosmart burner kit barındıran kolaylıkla mevcut şöminenin içine konumlandırılabilecek veya yeni şömine tasarımlarında kullanabilecek ürünlerden oluşur.

Ecosmart burner kit’ler nasıl temizlenir?

Tüm paslanmaz çelikler yumuşak nemli bir bez üzerine marketlerde satılan paslanmaz çelik temizleyici sprey sıkıp silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Şömine yakılıp tüm yakıt bittiğinde ve burner kit soğuduğunda bioethanol kalıntılarını yok etmek için bir süreliğine sıcak suyun altına tutabilirsiniz. Paslanmaz çelik üzerinde yanma ile zamanla renk solmaları meydana gelmesi normaldir.

Şömine bulunduğu odayı ısıtır mı?

Ecosmart şömineler oldukça verimlidir, çünkü bacasızdır. Bacadan bir ısı kaçısı olmaz yanma sonucu açığa çıkan tüm ısı odada kalır. Isıtma kapasiteleri ve hacimleri için lütfen burner kit bölümünü okuyunuz.

Farklı odun çeşitleri farklı kalorifik değerlere sahiptir ve hepsi aynı şekilde yanmamaktadır.

• Meşe, huş, kayın, kül vb. Gibi sert ağaçların kullanılması tercih edilir. Bunlar homojen alevler ve uzun süre kor kalacak şekilde yanarlar.

• Zararlı gazları önlemek ve şömine, cam panelleri (varsa), baca, çevre ve sağlığınız için bakım yapmaya özen gösterin ven ASLA aşağıdaki malzemeleri yakmayın:

– çam, köknar, ladin ve diğer kozalaklı ağaçlar gibi reçineli ağaçlar. Bunlar çok fazla ısı üretirler, ancak çabucak yanarlar,
kıvılcımları sıçratırlar ve içerdikleri reçine şömine ve baca içerisinde kurum oluşturur.

– işlenmiş ahşap ( kiriş, tahta vb.)

– işlenmiş veya boyalı ağaç

– Yonga levha kesilmeleri (kontrplak vb.)

– kasalar ve paletler

– kitaplar ve gazeteler (aydınlatma amaçları hariç)

– plastik veya herhangi bir plastik türevi ürün ile kartonlar

Kömür. Şöminenizi çöp kutusu ile karıştırmayın. Atıklar , atmosfere toksik gazların bırakmasının yanı sıra,
atmosfere hoş olmayan kokular üreten bir şömine haline hızla dönüşebilir.

Odunlu Şömine optimum performansı için, kuru odun yakmak için önemlidir. Yanmaya hazır bir kütük için maksimum nem içeriği% 20’dir.
Depolama şekline bağlı olarak, kütük kesildikten 18-24 ay sonra yakılabilir. Odunun saklama koşulları çok önemlidir. Odun, kuru ve iyi havalandırılan
bir yerde istiflenmelidir. İdeal olarak, yeterli havalandırma için yanları açık bırakılmış olarak bir kapak altında saklanmalıdır.
Kütükleri direkt olarak yere koymayın, ancak havanın etrafında dönmesine izin vermek için paletler veya tahta plakalar üzerine koyun.
odun düzgün bir şekilde depolanmazsa, nemli hale gelebilir ve böylece daha az verimli şekilde yanabilir ve yanarken kirletici gazlar yayabilir.

Ecosmart Bacasız Şömine Izgaraları

Çevreyle dost şömine iç ızgaralarımız kullanılmayan şömineleri yeniden hayata döndürmenin veya zahmetsiz ve konforlu bir şömine dizayn etmenin en iyi yoludur.

Mevcut bir odunlu şömineyi bir kaç dakikada temiz yanan bacasız şömineye dönüştürmek artık çok kolay. Size uygun ölçü ve tarzda iç ızgaralarımızdan birini seçip şöminenizin zeminine oturtun. Daha sonra aksesuarlarımızı kullanarak bacasız şömine yakıtı bioethanol doldurun ve koltuğunuza uzanarak şöminenizin keyfini çıkartın…

Evinizi ısıtın, gezegenimizi değil…

Bacasız şöminelerde kullanılan bioethanol yakıtının yanması ile duman veya sağlığa zararlı zehirli gazlar açığa çıkmaz. Bu nedenle EcoSmart bacasız şömine ızgaralarını işlevsel bir bacayla kullanıp kullanmama özgürlüğü tamamen size kalmıştır.

Odunlu şöminelerde oluşan ısının büyük bölümü atık gazlarla beraber bacadan dışarı kaçar. Eğer mevcut bir bacanız varsa verimliliği arttırmak için kapatmanızı öneriyoruz. Aynı etkiyi bacada klape varsa kapalı konumda tutarak klape yoksa ise bacayı metal bir plakayla kapatarak da sağlayabilirsiniz.

Odundan daha güvenli

Bio-ethanol şömine ızgaraları oldukça temiz bir yanma sağlar. Duman, is, kül oluşturmaz. Bu özellikleri ile odun yakan şöminelerden daha güvenlidir.

Temiz tutulması kolaydır

Bioethanol bacasız şömineler karbon atığı bırakmazlar. Bu nedenle temiz tutulmaları son derece kolaydır. Arada sırada şöminenizi nemli bir bezle silmeniz yeterli.

Duvarlara yerleştirilmek üzere tasarlanan tüm odunlu veya doğalgazlı şömine modelleri cor-ten çelikten yanmaz bir hazneye sahiptir ve yüksek
kaliteli malzemelerle yalıtılmıştır. Bu entegre şöminelerin profesyonel mühendislerce projelendirilip eğitimlerini almış ekiplere kurdurulmasını öneriyoruz.
Şöminenin geleneksel tip bir model ise ısı odası yapısı da yanmaz ve iç yalıtımlı olmalıdır (tercihen mineral yünlü). Bu modellerin hava tahliye boruları zorunlu olduğu için havalandırılmalıdır.
Açık estetik nedenlerden ötürü, mümkünse, bunlar görünür olmadıkları yere yerleştirilmelidir.
Projenize göre size tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Zehirlenme riskinden kaçınmak, insanları ve yapıları ateşten korumak ve hava kirliliğini azaltmak için şömine ve baca temiz tutulmalıdır. Baca temizleme, biriken kurumları gidermek ve bacanın tüm uzunluğu boyunca kurumdan arındırılmasını sağlamak için bacanın ve şöminenin elle temizlenmesini içerir. Manuel baca temizleme işlemi, bacanın tüm uzunluğu boyunca birkaç kez metal veya naylon fırçalar atmak ve daha sonra ocak üzerine düşen kurumu kaldırmaktan oluşur. Yönetmelikler ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir; Fransa’da düzenli olarak kullanılan bacalar, şömine kullanıldığı dönemde en az bir kez yılda iki kez süpürülmelidir. Bölgenizdeki Focus ortak-perakende satıcısı, yaşadığınız yerdeki geçerli yönetmeliklerle ilgili bilgi verebilir. Dumanları temizlemek için yangın veya patlayıcı maddeler kullanmak kesinlikle yasaktır. Temizleme işlemi, beeldiye tarafından veya işin tamamlandığına dair
bir sertifika verecek nitelikli baca temizleyicileri tarafından gerçekleştirilmelidir.
Birçok sigorta şirketi, olası kaza durumunda bu sertifikayı ister.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

× Whatsapp İletişim